Job Visions kontaktforløb for ledige med en længerevarende uddannelse tager udgangspunkt i de erfaringer, vi siden 2003 har opbygget, som landsdækkende leverandør af LVU kontaktforløb.
Målgruppe
Målgruppen for LVU-kontaktforløbet er arbejdsmarkedsparate dagpenge- eller kontanthjælpsmodtagere under 30 år med en længerevarende videregående uddannelse. For en stor del af målgruppen er det første gang, de står over for at skulle finde job. De er ganske velkvalificerede, men har ikke erfaring med erhvervslivet og de krav, der stilles. Ofte mangler de også erfaring i jobsøgning og i kunsten at markedsføre sig selv.
Målsætning
Formålet med LVU-kontaktforløbet, er at kandidaten kommer i ordinært job eller alternativt i privat løntilskud.
Indhold
Job Visions tilgang til LVU-kontaktforløbet er, at kandidaten bliver tilbudt en tidlig og virksomhedsrettet indsats, der afspejler kandidatens behov, situation og muligheder på arbejdsmarkedet.
Job Visions LVU-kontaktforløb er tilrettelagt af flere elementer. Forløbet består af:
Hvorfor vælge Job Vision A/S?
-
Job Vision har været landsdækkende leverandør af LVU- kontaktforløb siden 2003. Ud over et godt kendskab til arbejdsmarkedet for akademikere kan vi også tilbyde kandidaterne et veludbygget netværk til arbejdsgivere, som ansætter akademikere.
- Job Vision har en virksomhedsdatabse med over 5000 virksomheder, med hvem vi samarbejder med om at finde ordinære job, løntislkudsstillinger samt virksomhedspraktikker til kandidater.
- Fælles for LVU-målgruppen er, at de alle har taget en videregående uddannelse, men at kandidaterne i øvrigt er meget forskellige. Job Vision har stor erfaring med at afdække kandidatens individuelle behov og situation, og omsætte kompetencer og ressourcer til konkrete jobmuligheder - evt. i andre brancher.
-
Job Vision har stor erfaring med at varetage myndighedsopgaven, og vi har implementeret IT systemer, der gør det muligt løbende at styre indsatsen i forhold til bl.a. rettidighed på samtaler og aktivering - så jobcentret kan få refusion.
Aftale
Delaftale jf. rammeaftale mellem Beskæftigelsesregionen og Job Vision A/S.
Kontakt
Vil du vide mere om LVU-kontaktforløbet, kontakt din nærmeste regionchef eller ring til os på 70 10 33 35
Hovedstaden og Sjælland
Syddanmark
Nord- og Midtjylland