I Job Vision holder vi fokus på jobsøgningen for ledige, som deltager i tilbud og øger dermed effekten af opkvalificering og ikke mindst offentlig løntilskudsansættelse.
Det er vel en kendt sag, at mange ledige, som deltager i tilbud, mister fokus og mindsker intensiteten i jobsøgningen. Man oplever sig selv som aktiv og i job. Det er meget forståeligt men mindsker desværre også effekten af gode initiativer, som kun har ét formål – nemlig at den ledige kommer i job.
Målgruppen for opfølgning på jobsøgning er ledige kontanthjælps-, starthjælps- eller dagpengemodtagere i matchgruppe 1 – 3, som deltager i tilbud og ikke er rådighedsfritaget.
Indhold i forløbet opfølgning på jobsamtaler
-
Indholdet tilpasses det konkrete behov efter aftale med Jobcenteret. Et eksempel kunne være:
-
Kombineret gruppe- og individuelt forløb
-
Fremmøde 1 dag hver 14. dag i hele tilbudsperioden
-
Korte inspirerende gruppeoplæg
-
Individuelle samtaler
-
Individuel, konkret jobsøgning
Opfølgning på jobsamtaler kan etableres som holdkøb på baggrund af evt. rammeaftale eller som enkeltpladskøb.
Fremmøde: 1 dag hver anden uge kl. 9:00 – 15:00
Volumen: Maks. ca. 20 personer
Varighed: Forløbet varer mens deltageren er i tilbud
Tilgang: Løbende indtag
Kontakt Job Vision via mail eller på 70 10 33 35 for at få mere at vide om opfølgning på jobsøgninge for ledige i tilbud.